Хмарні технології: що це та які їх переваги і недоліки

Переваги хмарних технологій

Що таке хмарні технології

Хмарні технології (Сloud Technology) - це технології надання комп'ютерних ресурсів як онлайн-послуги через Інтернет. Користувачі можуть отримувати доступ до обчислювальних потужностей, зберігання даних і програмного забезпечення без необхідності купувати та обслуговувати власну інфраструктуру. Один з найбільших плюсів хмарних технологій - немає необхідності в купівлі, налаштуванні та підтримці фізичного серверного обладнання, оскільки це обов'язок хмарного провайдера, що надає послугу.

Хмарні технології, простими словами - це спосіб використовувати комп'ютери та програмне забезпечення, які знаходяться десь у мережі Інтернет, а не на вашому локальному комп'ютері. Це дозволяє отримати доступ до потужних ресурсів у хмарі, не вкладаючи у них кошти.

Як працюють хмарні технології

Хмарні технології працюють на віддалених серверах, які розташовані в дата-центрах (ЦОД, центрах обробки даних). При зверненні користувача до хмарного сервісу запит надсилається на відповідний сервер. Цей сервер виконує запит користувача і повертає результат.

Типи хмарних технологій

Хмарні технології поділяються на три основні типи:

 • Інфраструктура як послуга (IaaS) — це надання хмарним провайдером обчислювальних ресурсів, таких як віртуальні сервери, мережі та сховища як онлайн-сервіси. Клієнти можуть використовувати IaaS-ресурси для запуску своїх власних програм, мереж та інших систем.
 • Програмне забезпечення як послуга (SaaS) – це надання хмарним провайдером програмного забезпечення як онлайн-сервісу. Користувачі можуть використовувати програмне забезпечення без необхідності купівлі, встановлення та підтримки на своєму власному комп'ютері.
 • Платформа як послуга (PaaS) — це надання платформи для розробки та розгортання програм. Користувачі можуть використовувати PaaS-платформи для створення та запуску власних програм без необхідності володіння та управління інфраструктурою.

Види хмарних технологій

Хмарні технології мають такі категорії:

 • Публічна хмара – дає можливість замовлення послуг та одночасного доступу до IT-інфраструктури хмарного провайдера будь-яких користувачів. Управління хмарою та обслуговування здійснюється її власником.
 • Приватна хмара – контроль, обслуговування та експлуатація хмари можливі лише одним абонентом. Інфраструктура такої хмари розміщена на території користувача чи комерційного дата-центру.
 • Гібридна хмара - це інфраструктура, яка створена на основі публічної та приватної хмари. Фізичне обладнання всієї IT-інфраструктури знаходиться у користувача або в дата-центрі, віртуальна частина знаходиться у хмарного провайдера.

Переваги та недоліки хмарних технологій

Переваги та недоліки хмарних технологій

Переваги хмарних технологій

 • Економія витрат. Хмарні технології можуть допомогти компаніям заощадити гроші на купівлю апаратного та програмного забезпечення, а також на витратах на апгрейд фізичного обладнання та його підтримку.
 • Зберігання великих обсягів даних. Хмара дозволяє зберігати більше даних, легко і швидко виконувати обчислення.
 • Гнучкість та масштабованість. Хмарні технології дозволяють компаніям швидко масштабувати свої ресурси відповідно до потреб бізнесу.
 • Доступність. Хмарні технології доступні з будь-якої точки світу через Інтернет, потрібний лише комп'ютер або смартфон.
 • Безпека. Хмарні провайдери пропонують своїм клієнтам різні рівні безпеки для захисту даних.

Недоліки хмарних технологій

 • Для роботи у хмарі необхідне якісне підключення до Інтернету.
 • Залежність безпеки даних у хмарі від провайдера, що надає послугу.
 • Немає повного контролю за даними користувача, які розміщені на онлайн-майданчиках.
 • Немає фізичного доступу до даних, розміщених у хмарі провайдера послуги.

 

Приклади хмарних технологій

Хмарні технології - це невід'ємна частина сучасного світу. Вони використовуються в різних сферах, від бізнесу та освіти до розваг і вирішення повсякденних завдань.

Приклади хмарних технологій, що зараз використовуються:

 • Хмарні платформи для спільної роботи - це Google Docs, Microsoft Office 365 та Slack дозволяють користувачам працювати над документами, презентаціями та іншими файлами одночасно незалежно від їх місцезнаходження.
 • Хмарні сховища даних - це Google Drive, iCloud та Dropbox надають користувачам можливість зберігати свої файли в Інтернеті, а також отримувати доступ до них з будь-якого пристрою.
 • Хмарні програми - Gmail, Google Maps та YouTube надають користувачам доступ до різних послуг через Інтернет.
 • Обчислення у хмарі - це Amazon Web Services та Microsoft Azure дозволяють компаніям орендувати обчислювальні потужності, сховища та інші ресурси на вимогу.

 

Де використовуються хмарні технології

Хмарні технології широко використовуються в різних галузях:

 • Бізнес використовує хмарні технології для підвищення ефективності, зниження витрат та забезпечення безпеки. Наприклад, багато компаній використовують хмарні платформи для спільної роботи, щоб співробітники могли працювати над проектами разом, незалежно від їхнього місцезнаходження.

 • Освіта використовує хмарні технології для надання учням доступу до навчальних матеріалів та ресурсів, а також для проведення онлайн-курсів та семінарів. Наприклад, багато шкіл використовують хмарні платформи для спільної роботи, щоб вчителі могли обмінюватися матеріалами та вести уроки в режимі реального часу.

 • Розваги використовує хмарні технології для надання користувачам доступу до фільмів, музики, ігор та інших розваг. Наприклад, багато потокових сервісів, таких як Netflix і Spotify, використовують хмарні технології для зберігання та доставки контенту користувачам.

 • Державні установи – хмарні технології використовуються урядами для надання державних послуг.

  Хмарні технології продовжують розвиватися і ставати все більш доступними та універсальними. У міру їх розвитку вони відіграватимуть все більш важливу роль у сучасному світі. Вони дозволяють нам працювати більш ефективно, навчатися швидше, розважатися більше та жити краще. Сучасні хмарні технології пропонують безліч переваг для користувачів, включаючи економію витрат, гнучкість, доступність та безпеку.


Дата: 12.09.2023